Lietuvos ir Lenkijos jaunimo orkestro koncertas, skirtas 1791 metų Gegužės 3-osios Konstitucijos 230–osioms metinėms paminėti

2021 metais Lietuva ir Lenkija mini Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. Gegužės 3-osios Konstitucijos pasirašymo 230-ąsias metines. Ši Konstitucija buvo pirmoji parlamentiniu būdu priimta rašytinė konstitucija Europoje ir antroji rašytinė konstitucija pasaulyje – iškilus Apšvietos epochos teisės paminklas.

Ši svarbi tiek Lietuvai, tiek Lenkijai sukaktis bus pažymėta Lietuvos ir Lenkijos jaunimo orkestro koncertu Vilniaus miesto širdyje – Vilniaus Rotušėje.

Koncerto metu išgirsite ryškią ir charakteriu alsuojančią lietuvių ir lenkų kompozitorių – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Igno Jano Paderewskio, Wojciek Kilar ir Gedimino Gelgoto – kūrinių kolekciją. 

Koncerto žvaigždė – turbūt žymiausias šiandienos Lenkijos smuikininkas virtuozas – Janusz Wawrowski, kuris griežia vieninteliu Lenkijai priklausančiu Stradivarius instrumentu „Polonia”. Šis smuikas buvo sukurtas 1685 metais ir laikomas vienu iš geriausiai išsilaikiusių šiandien naudojamų garsiojo meistro smuikų. Smuikininkas koncertavo tokiose salėse, kaip Berlyno filharmonija ar Vienos Musikverein, o nuo 2013 metų jo įrašytus smuiko muzikos albumus leidžia žymioji kompanija „Warner Classics”.

Koncerte grojantis Lietuvos – Lenkijos jaunimo orkestras įkurtas 2019 m., siekiant paminėti ir pabrėžti Lietuvos ir Lenkijos kultūrinių ir diplomatinių santykių svarbą regione ir Europoje, taip pat minint Liublino unijos pasirašymo 450-ąsias metines. Orkestro branduolį sudaro tarptautiniu mastu pripažinto Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO nariai, čia griežiantys kartu su talentingiausiais dviejų kaimyninių šalių muzikos akademijų studentais ir absolventais, daugelio tarptautinių konkursų laureatais. Styginių orkestrą inicijuoja ir jam vadovauja lietuvių kompozitorius ir jaunosios kartos dirigentas Gediminas Gelgotas. Orkestras atlieka vien tik Lietuvos ir Lenkijos kompozitorių muziką, 2021 m. koncertų programoje – kompozitorių M. K. Čiurlionio, W. Kilar, I. J. Paderewski, G. Gelgoto kūriniai.

Orkestro vadovo Gedimino Gelgoto muzika dažnai apibūdinama, kaip į klasikinės muzikos koncertų sales pritraukianti naujus klausytojus, bei jaunesnės kartos auditorijas. Per pastarąjį dešimtmetį kompozitoriaus kūryba buvo pristatyta garsiausiuose Europos klasikinės muzikos festivaliuose, prestižinėse koncertų salėse atliekama plataus būrio žymių Lietuvos ir užsienio muzikų. Svarbios Europos koncertų salės, festivaliai bei orkestrai dažnai pasirenka G. Gelgoto muziką, minint Lietuvai ir Baltijos šalims svarbias progas kaip šalies ar regiono naujos, veržlios ir išskirtinės meninės vertės atstovę. 2018 m. ir 2020 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kvietimu, G. Gelgotas sukūrė specialias kompozicijas Sausio 13-osios aukoms atminti bei Liepos 6-ąjai – Valstybės dienai – pažymėti. G. Gelgoto muzika lietuvišką kultūrą atstovavo EXPO 2017 paviljone Kazachstane.

Koncerte Vilniaus Rotušėje taip pat dalyvauja Vilniaus Universiteto mišraus choro „Pro Musica” dainininkų grupė.

Koncertas bus filmuojamas ir vėliau transliuojamas per LRT Plius kanalą gegužės 2 d., sekmadienį, 21.50 val.

Koncertą organizuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Naujųjų idėjų kamerinis orkestras NIKO. Koncertą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.