Šeštadienį – pirmoji pasirengimo „Klasika visiems“ sesija

Klasika_visiems_2016_logoŠiemet projekte „Klasika visiems“ skambės vienas ryškiausių XX a. klasikos kūrinių – vokiečių kompozitoriaus Carlo Orffo kantata „Carmina Burana“.

Kaip jau minėta, šiais metais vyks dvi pasirengimo projektui sesijos. Pirmoji prasidės spalio 15 d., šeštadienį, 11 val. Vilniaus universiteto Didžiojoje auloje (M. K. Čiurlionio g. 21).

„Dėl didelės kūrinio apimties ir sudėtingumo su projekto dalyviais susitiksime ir repetuosime du kartus“, – sakė „Klasika visiems“ sumanytoja VU chorų vadovė Rasa Gelgotienė. Anot dirigentės, į projektą registruojasi daug dalyvių, kurie jame dalyvauja nuo pat pirmojo karto, susiformavo tam tikra klasikos ir gyvo muzikavimo aistruolių bendruomenė, todėl pridėtinė repeticija jiems – papildomas susitikimas su bendraminčiais ir papildomas muzikavimo džiaugsmas.

Nuo registracijos pradžios per porą savaičių į projektą užsiregistravo virš pusantro šimto dalyvių. Vietų į kai kuriuos balsus liko visai nedaug, tad dar dvejojančius draugus kviečiame paraginti apsisręsti. Iki šeštadienio jie dar gali spėti užsiregistruoti. Registracijos anketą ir viską reikalingą informaciją galima rasti šio puslapio skityje „Projektai“ – „Klasika visiems“.

C. Orffo (1895-1982) kantata „Carmina Burana“, kurios pavadinimas lotyniškai reiškia Buro miesto dainas, sukurta pagal 1803 m. Vokietijoje, Benediktbeuerno vienuolyne rastą rankraštį su senovine prancūzų kalba, vokiečių kalbos tarmėmis bei viduramžių lotynų kalba nežinomų poetų klajoklių XIII a. parašytų 250 eilėraščių.

Iš rinkinio kompozitorius kantatai atsirinko 24 tekstus. Ciklą pradeda ir užbaigia įspūdingoji, ko gero kiekvienam klausytojui girdėta dalis – himnas permainingai likimo deivei Fortūnai „O Fortuna“. Kūrinyje apdainuojamas žmogaus gyvenimas, jo nepastovumas ir malonumai, aukštinami meilė ir vynas, lengvai pašiepiamos žmogiškosios ydos ir silpnybės.

„Carmina Burana” premjera įvyko 1937 m. Frankfurte prie Maino ir nuo tada kūrinio populiarumas neblėsta, jis ne tik nuolat atliekamas garsiausiose pasaulio scenose, bet žinomiausios jo ištraukos plačiai naudojamos filmuose, reklamoje, pop grupių perdirbiniuose.

Stipriomis emocijomis trykštančioje kantatoje siautulingas ir gaivališkas dalis darniai keičia lyriški, švelnesni ar net satyriniai epizodai. Šis patrauklus ir nepamirštamas kūrinys, pulsuojantis tvirtais ritmais ir išpuoštas skaidriomis melodijomis, klausytoją pavergia savo aistringos energijos jėga, užburia paprastu nuoširdumu, o atlikėją persmelkia džiaugsmingu jauduliu.

Antroji pasirengimo projektui sesija ir iškilmingas koncertas vyks gruodžio 10 d., šeštadienį. Į repeticiją dalyviai rinksis 10 val., o koncertas prasidės 20 val.

Iki susitikimo pirmojoje sesijoje šį šeštadienį!