Išvykstame gastrolių į Baltarusiją

Švč. Mergelės Marijos katedra MinskeChoras „Pro musica“ kartu su kitais dviem Vilniaus universiteto (VU) kolektyvais  – choru „Gaudeamus“ ir  Kameriniu orkestru – išvyko gastrolių į Baltarusiją. Meno ansambliai drauge su Minsko valstybinio universiteto mišriu choru šioje šalyje surengs du koncertus: lapkričio 14 d., šeštadienį, 19.30 val. Švč. Mergelės Marijos katedroje Minske ir lapkričio 15 d., sekmadienį, 16 val. Myriaus pilyje. Muzikantai atliks šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo „Saulėtekio mišias“ (Sunrise mass).

 

Šis keturių dalių dviem mišriems chorams ir styginių orkestrui skirtas kūrinys, anot dirigentės Rasos Gelgotienės, yra ypatingo, kosminio ir kone nežemiško skambesio. Vienas jauniausių ir žymiausių šiuolaikinių skandinavų kompozitorių, 1978 m. gimęs O. Gjeilo tradicinį lotynišką mišių tekstą interpretuoja gan originaliai. Įprastinėms dalims jis suteikia papildomus pavadinimus: Kyrie – Dangaus šviesuliai, Gloria – Saulėtekis, Credo – Miestas, Sanctus ir Agnus Dei – Tapatybė ir Žemė. Taip tarsi punktyru nubrėždamas savotiškos metafizinės kelionės maršrutą.

 

Kad suvienodintų atlikimo interpretaciją, lietuvių dirigentė su Minsko universiteto choru, kuriam vadovauja Aleksandras ir Olga Minenkovai, nuvyko padirbėti kiek anksčiau. Tai pirmasis lietuvių ir baltarusių atlikėjų bendradarbiavimo projektas. Pradiniai kontaktai užsimezgė ir bendradarbiavimo idėja gimė pernai pavasarį, kai choras „Gaudeamus“ Minske dalyvavo universitetų chorų konkurse, kuriame pelnė II vietą.

 

Šiemet 75-ąją sukaktį atšventęs choras „Gaudeamus“ yra vienas seniausių Lietuvos studentų kolektyvų. Jo vadovais dirbo daug įžymių Lietuvos chorvedžių, o nuo 1995 m. chorui vadovauja dabartinė kolektyvo meno vadovė ir vyriausioji dirigentė R. Gelgotienė. „Gaudeamus“ dalyvauja Lietuvos dainų šventėse, Baltijos šalių studentų chorų festivaliuose bei Lietuvos muzikų sąjungos, Vilniaus ir kitų šalies miestų, taip pat įvairiuose televizijos projektuose. Choras yra išleidęs tris kompaktines plokšteles ir įrašęs nemažai kūrinių Lietuvos radijo fondui.

 

Prieš daugiau kaip dešimtmetį susibūręs choras „Pro musica“ savo gretose vienija VU studentus, absolventus, dėstytojus, darbuotojus bei muzikos mėgėjus. Kolektyvo specializacija – didžiosios chorinio repertuaro partitūros ir originalios teminės programos. Choras dalyvauja tarptautiniuose ir nacionaliniuose konkursuose bei festivaliuose, daug koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje – aplankė daug Europos valstybių, taip pat dainavo Kubos, Brazilijos, Kazachstano, Meksikos ir JAV klausytojams.

 

1979 m. įsteigtas Vilniaus universiteto kamerinis orkestras išsiskiria plataus diapazono repertuaru – nuo nedidelės apimties kamerinių kūrinių iki stambios formos baroko bei klasikinės muzikos šedevrų. Per savo gyvavimo laiką jis surengė daugiau nei 700 koncertų. Kolektyvas nuolat kviečiamas dalyvauti universiteto iškilmėse, apdovanojimuose, jubiliejuose, minėjimuose, kasmet rengia kalėdinius koncertus, koncertuoja su VU chorais. Jam nuo įkūrimo vadovauja Paulius Bernardas Koncė.

Myriaus_pilis