Kovo 11-ąją koncertu paminėsime Budapešte

St_teresa_smallChoras „Pro musica“ kartu su kitais dviem Vilniaus universiteto kolektyvais – mišriuoju choru „Gaudeamus“ ir kameriniu orkestru (vadovas Paulius Bernardas Koncė) – vyks gastrolių į Vengriją. Kovo 12 d., šeštadienį, 19.30 val. šios šalies sostinės Šv. Teresės Avilietės bažnyčioje lietuvių kolektyvai kartu su Budapešto Vass Lajos kameriniu choru (vadovas Scaba Somos) surengs iškilmingą koncertą.

Programoje skambės A. Vivaldi, G. F. Händelio kūriniai. Koncerto akcentu taps šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo (g. 1978) kūrinys „Saulėtekio mišios“ („Sunrise Mass“) dviem chorams ir styginių orkestrui. Pastarasis kūrinys Vengrijoje skambės pirmą kartą.

Šios keturių dalių mišios, anot dirigentės Rasos Gelgotienės, yra ypatingo, kosminio ir kone nežemiško skambesio. O. Gjeilo tradicinį lotynišką mišių tekstą interpretuoja gan originaliai. Įprastinėms dalims jis suteikia papildomus pavadinimus: Kyrie – Dangaus šviesuliai, Gloria – Saulėtekis, Credo – Miestas, Sanctus ir Agnus Dei – Tapatybė ir Žemė. Taip tarsi punktyru nubrėžia savotiškos metafizinės kelionės maršrutą.

Pasak paties kompozitoriaus, kūrinys nuo nepaprastai skaidraus, erdvinio, kosminio vystosi ir perauga į kažką labai žemiška ir tvirta, nuo ūkuose skendinčio tyrumo potyrio pereinama prie emociškesnių ir dramatiškesnių jausmų. Tai žmogaus raidos metafora, vaiko virsmo suaugusiu parafrazė, dvasinė kelionė.

Ola Gjeilo yra vienas jauniausių ir populiariausių šiuolaikinių skandinavų kompozitorių. Muzikos mokslus kūrėjas baigė Niujorko Džiulijardo mokykloje ir Londono Karališkojoje muzikos akademijoje. Šiuo metu gyvena ir kuria Niujorke.

Vilniaus universiteto chorus ir orkestrą sieja ilgametė kūrybinio bendradarbiavimo tradicija. Kolektyvai dažnai drauge koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje, dalyvauja iškilminguose universiteto renginiuose, rengia ir įgyvendina meno projektus.

Choro „Pro musica“ ir vengrų kamerinio Vass Lajos choro bendradarbiavimas užsimezgė pernai gegužę Bratislavoje, kur Europos dienos proga kolektyvai kartu su kitais garsių Europos universitetų chorais atliko L. van Beethoveno IX simfoniją.

Budapest-Hungary