Kviečiame į bendrą Kijevo universiteto ir VU chorų koncertą

Ukrain_LTKviečiame į iškilmingą koncertą, kuriame „Pro musica“ koncertuos drauge su bičiuliais iš Ukrainos, Kijevo universiteto chorine kapela „Dnipro“ ir kitais dviem Vilniaus universiteto chorais „Virgo“ ir „Gaudeamus“. Koncertas vyks gegužės 19 d., penktadienį, 19 val. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje. Skambės pasaulio chorinė klasika – S. Rachmaninovo, V. Miškinio, P. Janczak, N. Dileckij, V. Polejava, L. Larson ir kitų kompozitorių kūriniai.

Koncerte su choro kapela „Dnipro“ pasirodys ir saksofoninkas Jurijus Fedorenko, džamba gros Julija Failiuk. Lietuvių kolektyvai atliks gražiausius per šį sezoną parengtus kūrinius. Koncerto pabaigoje skambės du bendri kūriniai – V. Augustino „Anoj pusėj Dunojėlio“ ir V. Jakimec „Gei, plive kača“ (solistės Jana Prochorenko-Dengub, Natalija Kuprinenko). Ši ukrainiečių liaudies daina skirta per Maidano įvykius žuvusiems Ukrainos patriotams.

Penktadienio koncertas taip pat yra gražios VU chorų tradicijos tęsinys. Jau kelis metus VU chorai surengia bendrą sezono uždarymo koncertą, kuriame pristato įdomiausius ir įsimintiniausius sezono kūrinius. Toks renginys – puiki proga pasikviesti svečių.

Vilniaus universiteto chorai koncertuoja įvairiose šalyse, turi daug draugų visame pasaulyje ir kviečiasi į Lietuvą įvairius chorinio meno kolektyvus. Draugystė su Kijevo universiteto Taraso Ševčenkos universiteto choro kapela „Dnipro“ prasidėjo 2015 m., kai netrukus po Maidano įvykių Vilniaus universiteto chorai nuvyko palaikyti ukrainiečių jų kovoje už laisvę. Tuomet VU chorai koncertavo ne tik universiteto renginiuose, bet ir dainas dovanojo karo ligoninėje sveikstantiems, iš Donecko grįžusiems, sužeistiems kovotojams už laisvę.

Ukraina gali didžiuotis labai giliomis ir turtingomis chorinio ir bažnytinio giedojimo tradicijomis. Jos glaudžiai susijusios ir su Kijevo universiteto istorija. 1834 m. Kijeve įkurtas Šventojo Vladimiro universitetas ir jau po devynerių metų, 1843 m., jame buvo įsteigta cerkvės kapela. Kijevo universiteto choro kapela – tai senasis Ukrainos chorinio meno centras ir savotiška „choro laboratorija“, joje yra dirbę garsūs dirigentai ir kompozitoriai. Iš pradžių choras buvo bažnytinis, vėliau tapo pasaulietiniu.

Įvairiais choro egzistavimo laikotarpiais jam vadovavo tokios garsios asmenybės, kaip Vladimiras Stanislavskis, kompozitoriai Nikolajus Lysenko, Kirilas Stecenko, Jakovas Jecinevičius, Aleksandras Košicas. Devyniolikto amžiaus septintajame dešimtmetyje kapela plėtojasi ir koncertuoja vadovaujama Nikolajaus Lysenko. Universiteto choras tuomet atlieka ne tik bažnytinę muziką ir Europos klasiką, stato muzikines ir dramines pjeses, bet ir dainuoja harmonizuotas liaudies dainas. N. Lysenko važinėjo į folklorines ekspedicijas, užrašinėjo liaudies dainas ir aranžuodavo jas savo chorui. Ypatingas proveržis minimu laikotarpiu pasireiškė tuo, kad aranžuotės buvo rašomos ir atliekamos ukrainiečių kalba, o Rusijos caras tuo metu vartoti šią kalbą draudė. Dėl to choro studentus ne kartą sodino į kalėjimą, o pats N. Lysenka dažnai būdavo kviečiamas į žandarmeriją.

Nuo 1964 metų Šventojo Vladimiro universiteto kapela vadinama liaudies choro kapela „Dnipro“. Į choro repertuarą tradiciškai įtraukiami ukrainiečių ir pasaulinės klasikos kūriniai, liaudies dainos, šiuolaikinė muzika, taip pat liturginiai kūriniai. Per tą laiką kapela tapo daugelio tarptautinių konkursų ir festivalių laureate ir nugalėtoja. Šiandien kapeloje „Dnipro“ dainuoja universiteto studentai, alumnai, dėstytojai. Jai vadovauja Irina Dušeiko. „Dnipro“ chormeisteriai – Ana Prochorenko-Dengub ir kompozitorius Igoris Tilikas.

Koncertas vyks gegužės 19 d., penktadienį, 19 val. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje.

Bilietus platina www.bilietai.lt