Londono centre skambėjo lietuvių ir britų šiuolaikinė muzika

Lapkričio 4 d., šeštadienį, 19.30 val. Londono šv. Pauliaus (St. Paul Covent Garden) bažnyčioje skambėjo lietuvių ir britų šiuolaikinė chorinė muzika. Koncertavo Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ ir vienas geriausių Jungtinės Karalystės chorų „Joyful Company of Singers“. Britai atliko lietuviškos muzikos, lietuviai dainavo britų kompozitorių kūrinius, abu chorai drauge pristatė sudėtingus abiejų šalių autorių opusus ir sudainavo kelias lietuvių liaudies dainas.

Pagrindiniais koncerto akcentais tapo du kūriniai: koncertą atvėręs lietuvių autoriaus Vytauto Miškinio „Angelus autem Domini“ ir renginį vainikavęs šiuolaikinio britų kompozitoriaus Gabrielio Jacksono „O sacrum convivium“. Lietuvių muzikai atstovavo Donato Zakaro, Algirdo Martinaičio, Giedriaus Svilainio, Linos Kairytės kūryba. Ši programa Lietuvos klausytojams jau buvo pristatyta prieš keletą savaičių Vilniuje ir Molėtuose vykusiuose koncertuose.

Koncerte Londone dalyvavo ir puikų savo kūrinių atlikimą gyrė Jungtinės Karalystės sostinėje gyvenantis kompozitorius Gabrielis Jacksonas. Kūrėjas negalėjo gražių žodžių dėkodamas abiejų chorų vadovams už puikų kultūrinį bendradarbiavimą.

„Visuomet atstovauti šaliai yra didelė garbė ir atsakomybė, o šį kartą britų ir lietuvių muzikos sugretinimas, regis, skatina dar didesnį susidomėjimą mūsų kultūra“, – sakė Vilniaus universiteto chorų vadovė Rasa Gelgotienė.

Pasak „Joyful Company of Singers“ choro įkūrėjo ir dirigento Peterio Broadbento, jo choras jau yra dainavęs mūsų kaimynų latvių ir estų muzikos, o koncertai Lietuvoje ir Londone bus jų artima pažintis su lietuvių muzika. P.Broadbentas yra vienas žymiausių choro dirigentų Didžiojoje Britanijoje. Jis dirigavo „London Mozart Players”, „Divertimenti Chamber Orchestra“, „English Chamber Orchestra“, „City of London Sinfonia“, „Royal Philharmonic Orchestra“, „Southern Sinfonia“, „Guildford Philharmonic Orchestra“, „Apollo Voices“ ir „BBC Singers“, kuriuos dažnai galima išgirsti per „BBC Radio 3“ ir „Classic FM“. Choro vadovo darbas taip pat apima projektus užsienyje – Airijoje ir Vengrijoje. Pastarojoje 2016 m. dirigentas buvo apdovanotas išskirtiniu šalies medaliu.

Choras „Joyful Company of Singers“ įkurtas 1988 m. Kolektyvas tapo plačiai žinomu, kai 1990 m. laimėjo Sainsburyje vystantį Metų choro konkursą. Nuo tada jo šlovė neblėso ir per savo gyvavimo istoriją kolektyvas laimėjo pluoštą nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. Kolektyvas dalyvavo pagrindiniuose Jungtinės Karalystės festivaliuose, taip pat koncertavo Prancūzijoje, Vokietijoje, Danijoje, Vengrijoje, Italijoje ir Lenkijoje.

Choras yra išleidęs per 25 kompaktines plokšteles, kurių nemenka dalis skirta šiuolaikiniams kompozitoriams. Kolektyvas yra įrašęs muzikos kino filmams. Ansamblio repertuaras itin platus – nuo XVI a. kūrinių iki šiuolaikinių kompozitorių opusų. Jo kūrinių sąraše per 30 pasaulinių britų kompozitorių premjerų, choras taip pat yra užsakęs ir atlikęs tokių pasaulinių įžymybių kaip suomių kompozitorė Kaiaja Saariaho ir rusų kompozitorius Dimitrijus Smirnovas kūrinius.

VU choras „Pro musica“ Jungtinėje Karalystėje koncertuoja pirmą kartą. Nuo susikūrimo kolektyvas yra atlikęs 25 didelės apimties chorinės muzikos kūrinius, tarp kurių publikai plačiai žinomi Johanno Sebastiano Bacho, Wolfgango Amadeus Mozarto, Giuseppe Verdi, Ludwigo van Beethoveno, Antonio Vivaldi, Piotro Čaikovkio, Sergejaus Rachmaninovo ir kitų klasikų šedevrai. Kolektyvas įgyvendino tarptautinius bendradarbiavimo projektus su daugelio Europos universitetų chorais ir parengė bendras programas su San Francisko, Rio de Žaneiro, Jakaterinburgo, Astanos bei kitų tolimų kraštų partneriais. Choro veikla pristatoma šešiose kompaktinėse plokštelėse.