Šiuolaikinės britų ir lietuvių muzikos koncertai

„Pro musica“ Lietuvoje koncertavo su vienu geriausiu Jungtinės Karalystės chorų – „Joyful Company of Singers“ iš Londono, kuriam vadovauja žymus dirigentas Peteris Broadbentas. Abu kolektyvai surengė du bendrus koncertus: spalio 21 d., šeštadienį, 19 val. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje ir spalio 22 d., sekmadienį, 12 val. Molėtų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje. Šie koncertai buvo ypatingi tuo, kad britai dainavo šiuolaikinę lietuvių muziką, o „Pro musica“ atliko nūdienos britų kompozitorių kūrinius.

Taip pat abu chorai drauge atliko ir kelis išskirtinius bei labai sudėtingus abiejų šalių opusus – šiuolaikinio britų kompozitoriaus Gabrielio Jacksono „O sacrum convivium“ ir lietuvių autoriaus Vytauto Miškinio „Angelus autem Domini“, kurį atliko susiskirstę į keturis chorus.

Koncertuose klausytojai turėjo unikalią galimybę susipažinti su naujausia šiuolaikine Didžiosios Britanijos ir Lietuvos chorine muzika. Choro iš Londono programoje taip pat skambėjo Dž. MacMillano bei Tariko O’Regano kūriniai, o „Pro musica“ atliko giliu religiniu mistiškumu persmelktą Sero Dž. Tavenerio giesmę. Į programą buvo įtraukti ir lietuvių D. Zakaro, A. Martinaičio, G. Svilainio bei L. Kairytės kūriniai.

„Norint tobulėti, svarbu pažinti įvairių šalių ir žanrų muziką, o norint ją gerai atlikti, bendradarbiavimas su tos šalies atstovais yra tikra dovana“, – sakė Vilniaus universiteto choro vadovė Rasa Gelgotienė. Anot dirigentės, šį kartą svarbu ir džiugu yra tai, kad britai labai artimai susipažins su lietuvių muzika.

Britų dirigentas P. Broadbentas sakėsi labai nekantriai laukiąs šio bendradarbiavimo projekto Lietuvoje. „Kaip daugelio tarptautinių konkursų žiuri narys, esu girdėjęs daug puikių chorų ir daug nuostabios muzikos iš jūsų kraštų, todėl mums bus tikra privilegija bendradarbiauti su talentingu Vilniaus universiteto choru,“ – sakė muzikantas. Pasak dirigento, jo vadovaujamas choras jau yra dainavęs mūsų kaimynų latvių P. Vaskso ir E. Ešenvaldo bei estų A. Pärto ir V. Tormio muzikos, tačiau šie koncertai bus jų pirmoji pažintis su lietuvių muzika.

„Joyful Company of Singers“ choro įkūrėjas Peteris Broadbentas yra vienas žymiausių choro dirigentų Didžiojoje Britanijoje. Jis dirigavo „London Mozart Players”, „Divertimenti Chamber Orchestra“, „English Chamber Orchestra“, „City of London Sinfonia“, „Royal Philharmonic Orchestra“, „Southern Sinfonia“, „Guildford Philharmonic Orchestra“, „Apollo Voices“ ir „BBC Singers“, kuriuos dažnai galima išgirsti per „BBC Radio 3“ ir „Classic FM“. Choro vadovo darbas taip pat apima projektus užsienyje – Airijoje ir Vengrijoje. Pastarojoje 2016 m. dirigentas buvo apdovanotas išskirtiniu šalies medaliu.

Choras „Joyful Company of Singers“ įkurtas 1988 m. Kolektyvas tapo plačiai žinomu, kai 1990 m. laimėjo Sainsburyje vystantį Metų choro konkursą. Nuo tada jo šlovė neblėso ir per savo gyvavimo istoriją kolektyvas laimėjo įspūdingą pluoštą nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. Dalyvavo pagrindiniuose Jungtinės Karalystės festivaliuose, taip pat koncertavo Prancūzijoje, Vokietijoje, Danijoje, Vengrijoje, Italijoje ir Lenkijoje.

Choras iš Londono Lietuvoje lankosi pirmą kartą. Jis yra išleidęs per 25 kompaktines plokšteles, kurių nemenka dalis skirta šiuolaikiniams kompozitoriams, tarp kurių – F. Pulenkas, S. Barberis ir V. Viljamsas. Kolektyvas yra įrašęs muzikos kino filmams, jo įrašai skamba tokiuose Londono simboliais tapusiais pastatuose kaip „Tower of London“ ir dangoraižis „Shard“. Ansamblio repertuaras itin platus – nuo XVI a. kūrinių iki šiuolaikinių kompozitorių opusų. Jo kūrinių sąraše per 30 pasaulinių britų kompozitorių premjerų, choras taip pat yra užsakęs ir atlikęs tokių pasaulinių įžymybių kaip suomių kompozitorė Kaiaja Saariaho ir rusų kompozitorius Dimitrijus Smirnovas kūrinius.

Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ nuo susikūrimo yra atlikęs 25 didelės apimties chorinės literatūros partitūras, tarp kurių publikai plačiai žinomi J. S. Bacho, V. A. Mozarto, Dž. Verdžio, L. van Beethoveno, A. Vivaldžio, P. Čaikovkio, S. Rachmaninovo ir kitų klasikų šedevrai, taip pat šiuolaikinių kompozitorių O. Gjeilo, K. Dženkinso ir D. Fanshawe opusai. Kolektyvas įgyvendino tarptautinius bendradarbiavimo projektus su daugelio Europos universitetų chorais ir parengė bendras programas su San Francisko, Rio de Žaneiro, Jakaterinburgo, Astanos bei kitų tolimų kraštų partneriais. Choro veikla pristatoma šešiose kompaktinėse plokštelėse.