„Pro musica“, kitų VU chorų ir vadovės pergalės

Rasa_Gelgotiene_HD

Rasa Gelgotienė. Nuotrauka iš asm. archyvo

Balandžio pirmoji, pokštų ir juokų diena, šiemet buvo labai rimta VU chorams ir jų vadovei Rasai Gelgotienei. Taip jau sutapo, kad šią linksmą pavasario dieną, per miestą žygiuojant triukšmingai FIDI ir Dino Zauro eisenai, Lietuvos chorvedžiai ryte rinkosi į neeilinį Lietuvos chorų sąjungos (LCHS) narių suvažiavimą, o choristai skubėjo į popietę prasidėjusį pirmąjį Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurso I turo etapą.

VU chorams ir jų vadovei ši diena buvo kupina įtampos, bet labai sėkminga. Rasa Gelgotienė neeiliniame LCHS suvažiavime slaptu balsavimu buvo išrinkta Lietuvos chorų sąjungos prezidente. Ji tapo penktąja šios didžiulės, visos Lietuvos chorvedžius vienijančios, organizacijos vadove, pakeitusi ilgametį šios sąjungos prezidentą Vytautą Miškinį. Kitas kandidatas į šį postą buvo Kristijonas Bartoševičius. Taip pat buvo išrinkta nauja 12 narių Taryba.

„Pasitikėjimas suteikti man Lietuvos chorų sąjungos Prezidento įgaliojimus sujaudino, su Tarybos ir visų kolegų pagalba, mėginsiu puoselėti ir plėtoti Lietuvos chorinę kultūrą“, – sakė R. Gelgotienė. Anot dirigentės, Lietuvoje kiekvieną vakarą į chorų repeticijas skuba tūkstančiai dainuoti mėgstančių žmonių. „Juos ir ypač chorų vadovus reikia sutelkti, suvienyti – visi kartu galime nuveikti daug didelių darbų“, – pabrėžė chorvedė.

Sėkmė Vilniaus universitetų (VU) chorų dirigentę lydėjo ir popiet – jos vadovaujami visi trys VU chorai „Virgo“, „Gaudeamus“ ir „Pro musica“ iškovojo pirmojo laipsnio diplomus ir kelialapius į spalį vyksiantį didįjį Nacionalinio konkurso finalą. Choras „Gaudeamus“ papildomai buvo apdovanotas specialiuoju prizu už geriausiai parengtą programą.

Chorų pasirodymus vertino kompetentinga komisija, tarp kurios narių – kompozitorius Algirdas Martinaitis ir prof. Povilas Gylys. Balandžio 1 d. prasidėjęs konkurso pirmasis turas iki gegužės vidurio vyks įvairiuose šalies miestuose ir jame dalyvauti jau užsiregistravo 149 chorai iš visos Lietuvos. Balais įverti kolektyvai, pirmame ture laimėję pirmojo laipsnio diplomus, gauna teisę dalyvauti spalio 14–15 d. vyksiančiame finale.

Kas ketverius metus rengiamas konkursas yra vienas svarbiausių Lietuvos chorinio gyvenimo įvykių. Jame visi chorai dainuoja 15 minučių trukmės pasirinktą programą ir vieną privalomą kurinį. I turo privalomi kūriniai dalyviams teikiami iš 2018 m. Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Vardan tos…“ Dainų dienos „Vienybė težydi“ repertuaro.

Balandžio 1 d. kartu su trimis VU chorais dainavo Dailės akademijos choras, laimėjęs II laipsnio diplomą, ir vyrų choras „Vytis“, pelnęs III laipsnio diplomą. Kiti I turo etapai vyks iki gegužės vidurio: balandžio 9 d. – Klaipėdos regione, balandžio 22 d. – Šiaulių regione, balandžio 23 d.– Panevėžio regione, balandžio 29–30 d. – vėl Vilniaus mieste, gegužės 6–7 d. – Alytaus ir Marijampolės regionuose, Gegužės 13–14 d. – Kauno mieste ir regione.